Eski yıllardan Bu yana Oyun Çağı

Bir oyunda ne gibi kriterler olmalıdır? Eski yıllardan Bu yana Oyun Çağı Oyunlar bizim için çok önemli vurgular,çok önemli eğlence kaynaklarıdır.

Eski yıllardan Bu yana Oyun Çağı,Hangi oyunlar ilk çıktı,Oyun nedir,Oyun için kurallar ve bileşenler neler?

Kim bilir bu oyunlar olmasa hayat daha sıkıcı olabilirdi.Çocukluktan başladıgımız oyun acaba gerçek anlamı nedir bunlara bakalımAlmanca dilinde bir oyun, yalnızca zevk için ve bilinçli amaç olmadan yürütülen herhangi bir etkinliktir. Bu tanımda zevk veren her etkinlik bir oyundur.

Örneğin insanlar dans ederler, müzik aletleri çalarlar, oyunlarda bulunurlar ve bebek ve model trenlerle oynamak için oynarlar. Bugün insanlar tarafından kullanılan bu tanım, Johan Huizinga (Homo Ludens, 1938) ve Friedrich Georg Jünger (Die Spiele, 1959) eserlerinden gelmektedir.

Ancak oyunları tanımlamanın başka yolları da var. Manfred Eigen ve Ruthild Winkler’ın oyunu tanımlaması Huizinga tarafından kullanılan tanımın ötesine geçiyor.

Bir oyunu doğal bir fenomen olarak görüyorlar: yarı gereklilik ve yarım tesadüf (Das Spiel, 1975). Oyun tanımları, oyunları bir sanat formu olarak tanımlayarak kendisini Huizinga’dan ayıran Adornos’un tanımına daha da yaklaşıyor. Ancak bizim anlamda bu tanımlar çok geniş, oyunu daha özlü olarak tanımlıyoruz.

Böylece, Satranç, 9 Man Morris, Dama, Halma, Git, Parchisi, Monopoly, Scrabble, Skat, Rummy, Bridge, Bellek, Jack Straws, Domino’lar vb. Içeren sınıflara ait oyunları yazıyorum.

Ne yazık ki, dilimizin bu oyunları aramak için iyi bir terim bulunmuyor. Masa oyunları, toplum oyunları, turnuva oyunları gibi şartlar çok dar. Bence en iyi terim “kural oyunları” = “kurallarla oyun” olacaktır. Şimdi “kurallarla oyun” tanımlama ölçütlerini bulmaya çalışacağım.

Kevin Maroney, Oyun Dünyası yazısı My Entire Waking Life’da oyunu tanımladı. Scott Kim yaptığı Games Café makalesinde bulmaca tanımladı: “Bir Bulmaca Nedir?” Bir oyundan ayrı olarak. Kate Jones, Games Journal makale Non Festivaller Oyununda daha agresif olmayan oyunlar hakkında yazıyor. Tanımım, oyunların doğasını keşfetmeye yönelik daha bir girişimdir.

Oyun için kurallar ve bileşenler nelerdir?

Mmorpg Oyun için kurallar ve bileşenler nelerdir? Bir mmorpg veya private  oyun daima bileşenleri ve kuralları vardır. Çoğu oyunda kurallar bileşenlerden daha önemlidir. Ancak, bu rollerin tersine çevrildiği oyunlar var: bileşenler önemli ve kuralların hiç önemli olmadığı yerlerde. Genellikle Looping Louie gibi aksiyon oyunlarıdır. Bileşenler donanım, kurallar yazılımdır. Her ikisi de oyunu tanımlar.

Her ikisi de birbirinden bağımsız olarak var olabilir, ancak ayrı ayrı bir oyun değildir. Arkeoloji antik oyun tahtalarını ve oyun adetlerini bulur, ancak kimse bu antikların oynamak için hangi kuralları kullandığını bilmiyor. Bu oyunların nasıl oynandığını asla bilemeyiz. Bileşenler ve kurallar birleştirilebilir:

Farklı kurallarla birlikte bir takım bileşenler kullanılabilir. Farklı bileşenlerle birlikte bir dizi kural kullanılabilir. Diyelim ki Halma’nın kuralları vardı, oysa tahta ve parçaları değil oyunun yeniden yapılandırılması gerekiyordu. Kurul ne gibi görünmelidir? Kaç tane alana sahip olmalı?

Boşluklar hangi biçime sahiptir: kare, altıgen veya yuvarlak? Boşluklar nasıl düzenleniyor? Tüm alanlar aynı büyüklüktedirler veya farklı boyutlarda mısınız? Kaç tane parça var? Parça neye benziyor? Bir parça çalınca birden fazla yer kaplar mı? Kurallar bir oyunu tanımlamak için yeterli değildir! (Kurallar, bileşenlerin ve oyun durumlarının resimlerini içermiyorsa.)

Hangi oyunlar ilk çıktı

Mouse in the Maze:  bazı versiyonlarda ışık kalemli vasıtasıyla) labirent duvarlarını ve bir parça peyniri yerleştirebildiği ve fareyi bıraktıktan sonra da farenin peyniri kaybolup izlendigi arandıgı oyundur.

Super mario

Mortal kombat

Gibi oyunlar örnek verilebilir.ve buna benzer birçok oyun mevcuttur. Çocuklugumuzun oyunları atari oyunları ile başlamıştır.

Bir oyunda ne gibi kriterler olmalıdır? Tüm oyunlara ve “kurallara sahip oyunlar” için geçerli olan kriterler vardır. Önce, “kurallara sahip oyunlar” için geçerli olan kriterleri açıklayacağız.

  • Oyun kuralları
  • Hedef Oyunun
  • seyri değişmeyen asla aynı
  • Şans Rekabet     

Oyun kuralları : Mmorpg oyunlar olsun , Mmo oyunlar olsun Daha önce de tartışıldığı gibi, kuralları ve bileşenleri oyunu tanımlar. Kurallarda olan her şey oyunun bir parçasıdır. Kurallara uymayan her şey oyuna ait değildir. Kurallar oyunun sınırları ve kalbidir. Sadece oyuna atıfta bulunurlar ve oyunun dışında asla var olmazlar.

Oyun kurallara benzer kurallara sahip olsa da, oyun oynamak gönüllüdür ve oyunculara zorlanamaz. Kim oynarsa, gönüllü olarak kendisini kurallara bağlar. Güç katılırsa, oyun yok demektir. Kurallara sahip olmayan tüm oyunlar “kurallara sahip oyunlar” değildir.

Amaç Her oyunun amacı vardır. Dolayısıyla, iki tanım vardır: Zafer durumu veya şartı. Oyunu kazanmak için gereken strateji. İki tanım arasındaki farkı bir örnekle açıklığa kavuşturmak isterim. Go oyununda, zafer koşulu en çok puan kazanmaktır. Bunu başarmak için bir oyuncu yer kazanmalıdır.

Böylece, oyun sırasında oyuncuların kullandığı strateji alanı kazanmaktır. Bu nedenle, oyun hedefini, oyuncuların kazanmak için üzerinde çalıştıkları strateji olarak tanımlarım. Binlerce oyun var, ancak yalnızca az sayıda oyun hedefi var. Bu, çoğu oyunun aynı oyun hedefine sahip olduğu anlamına gelir. İlk bakışta bu şaşırtıcı görünüyor. Fakat ona yakından baktığımızda ve her birimizin kazanan ve kaybeden olduğunu görürsek, oyunun hedefi ölçülebilir, nispeten ölçülebilecek ve oyunda tasvir edilen bir şey olmalıdır.

Oyunun seyri aynı değil: Tüm eğlence ortamlarının bu özelliği yalnızca bir oyunda bulunur. Bir kitap okuyan, bir film izleyen veya müzik dinleyen biri, herhangi bir zamanda deneyimini tekrarlayabilir ancak ders ve içerik her zaman aynıdır. Bununla birlikte, herhangi bir sayıda oyun oynayabilirsiniz, ancak ders her zaman farklı olacaktır. Ayrıca, her oyunda kurs bilinmiyor ve oyunu kim kazanacak belli değil.

Belirsizlik ve bilinmiyor, bu oyunların bu kadar heyecan verici ve keyifli olmasını sağlar. Bunun nedeni, her oyunda daha büyük veya daha küçük bir rol oynayan oyun kuralları ve şansındadır. Oyun şans eseri deniyor (Novalis). Şansa bir oyunda şans (veya kötü şans) yaşanacaktır.

Çoğunlukla şansa dayalı oyunlar, bir oyuncu için çok az geliştirme olanağı sağlar ve genellikle sıkıcıdır. Öte yandan, şans oyunları önceden tahmin edilemeyecek ve ilginç kılıyor ve oyun rotasının her seferinde farklı gelişmesine neden oluyor. Şans bir oyuna nasıl girer:

Rastgele bir jeneratör (örneğin zar) Farklı başlangıç ​​durumlarıyla (ör., Kartlarla uğraşan) Eksik bilgi (ör. Aynı anda hareket etme, diğer oyuncularınızın bilinmeyen stratejileri)

Çok sayıda hareket seçeneği ile Saf strateji oyunlarının bazı şans unsurları vardır. Eğer öyleyse, oyunun rotası çok deterministik olurdu ve sonucunu başlangıçta bilen bir oyunu beğenmeyeceğiz. Strateji oyunlarında olası çok sayıda hamle şansı gösterilir. Pek çok hamleden dolayı, hiçbir oyuncu kazanma stratejisini bilmiyor ve zafere ulaşıyor.

Aynı rotaya sahip olan tüm oyunlar, tanım gereği “kurallara sahip oyunlar” a ait değildir. Örneğin, bunlar, çözüldükleri zaman çekimlerini kaybeden bulmacalar, küçük sınavlar ve beyin teaserları olacaktır.

Her seferinde farklı bir seyir izleyen solitaire oyunları, benim için “kurallarla oyun oynamak” için. Örneğin kart oyunu Sabır. Bu bağlamda çok ilginç ve bilgilendirici olan Games Café yazısıdır.

game
game

Temel Kriterler Neyin veya bir oyun olmadığını değerlendirmek için sadece “kurallara sahip oyunlar” için değil tüm oyunlara uygulanan temel ölçüt “kurallara sahip oyunlar” için özel kriterler kadar önemlidir. İşte tüm oyunların kriterleri. Ortak deneyim Eşitlik Özgürlük Aktivite Oyunun dünyasına dalmak

.Temel Kriterler,Rekabet,Ortak deneyim,Oynama araçları etkin,Oyunun dünyasına dalmak,Eşitlik

Rekabet Her maç rekabeti gösterir. Oyuncular bir oyunda rekabet eder. Kazananlar ve kaybedenler var. Kooperatif oyunlarında veya oyuncular ekip halinde çalışırken bile rekabet oluşur. Bu durumda, oyuncular önceden belirlenmiş durumlardan biriyle rekabet eder, yani oyuncular oyun sistemi ile işbirliği içinde oynuyor demektir.

Aynı şey solitaire oyunları için de geçerlidir (ör. Sabır, Solitaire). Bir yarışmanın, oyun sonuçlarının karşılaştırılabileceği bir sisteme ihtiyacı var. Yarışma ve oyun sonuçlarının ölçümü, oyunu sınırlayan kriterlerdir ve oyun boyunca, bazı duyguların kitaplar, filmler ve müziklerde olduğu gibi yerine getirilmemesine neden olur.

Örneğin, sevgi, özgürlük, uyum, acı, keder vb. “Rekabet” kriterleri, agresif olmayan oyunların geliştirilmesinin çok zor olmasının sebebidir. Lütfen Kate Jones Tarafından Yapılmayan Yırtıcı Oyunlar başlıklı Games Journal makalesine bakın.

Ortak deneyim Oyunlar, toplumsal cinsiyet, nesil ve ırka bakılmaksızın insanları bir araya getirir. Çoğu oyun, oyun bittikten sonra oyalanacak grup deneyimlerine yol açan çok oyunculu oyunlardır. Ancak tek başına oynanan oyun grupları var. Bunlar sözde solitaire oyunları ve çoğu bilgisayar oyunudur.  

Eşitlik Bir oyunda, tüm oyuncular eşittir ve kazanma şansına sahiptirler. Burada başka mutlak eşitliğin varlığı var mıdır? Bence bu çocukların oyun oynamayı sevdiklerinden biridir, çünkü yetişkinlerle yaptığınız bir oyunda onlar eşit eşlerdir. Özgürlük Kim oynarsa, seçim özgürlüğünden çıkarır.

Kimsenin oynamaya zorlaması ya da zorlaması yoktur. Oyun oynamak iş değil, taahhüt değil, yapmanız gereken hiçbir şey değil. Bu nedenle, oyun oynamak özgür olmak demektir. Bu özgürlük, tüm oyunların temelidir. Burada kucaklayan oyun teriminin değeri vardır..

Oynama araçları etkin

Kitabı okuyan, film izleyen veya müzik dinleyen, tüketen veya satın alan ancak harekete geçmeyen kişiler. Günümüzde çoğu boş vakit aktivitesi insanları pasifliğe yönlendiriyor, oyun insanları harekete geçiriyor. Oyuna bağlı olarak, aşağıdaki faaliyetler üstlenebilir: Ruhsal Alan Düşünme, birleştirme planlama Karar vermek Konsantre olmak Zihninizi eğitin Bilgi alma Sistemlerin etkisini anlamak Duygusal Alan Kurallar, yasaları kabul etme Başkalarıyla nasıl çalışacağını öğrenmek Nasıl kaybedeceğinizi öğrenmek Kendiniz ve başkaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Fantezi ve yaratıcılık kullanma Motor Alanı Beceri uygulama Reaksiyon reaksiyonları Eminim ki oyunlar bir amacı yerine getirmemektedir, ancak yararsız değildirler. Aktivite, tüm oyunların temelini oluşturur. Burada da, kucaklayan oyun teriminin değeri vardır.

Oyunun dünyasına dalmak

Kim oynarsa gerçeğin gerisinde kalıp oyunun dünyasına dalmaktadır. Bu oyun dünyaları gerçeğe benzemektedir. Bu ifade hala iki dünya arasındaki en büyük fark için geçerlidir. Gerçekliğin gidişatının ve oyun dünyasının seyrinin aynı faktörler tarafından yönlendirileceğini doğrulamak istiyorum:

Bir oyunda ne gibi kriterler olmalıdır?

  Kanunlar / kurallar (doğal kanunlar ve insan yasaları – oyun kuralları, bunlar kanunlara benzer) Şans Kendi yaptıklarınızı (önceden belirlenmiş yasalar çerçevesinde) Rekabet (en iyiye ulaşmak) Ders ve sonunda aynı dilde ve ifade araçlarında bilinmiyor Bu benzerliklere rağmen, oyun dünyası günlük dünya değildir ve gerçek bir oyun dünyası değildir.

Oyun dünyalarının sınırlı bir alanı vardır ve farklı bir zaman anlayışı vardır. Bir oyun sadece bir oyundur, oyunda olan her şey oyun dünyasında kalır. Sonuç, gerçekliği büyük ölçüde etkilediğinde durum böyle değildir. Bu durumda, oyun şans oyunları (Rulet, Poker, Black Jack) veya profesyonel spor faaliyetleri (Ragbi, Beyzbol, buz hokeyi, Kriket, Olimpiyat oyunları, satranç şampiyonaları vb.) Gibi gerçektir. Tüm realite oyunlarıyla birlikte, özgürlük ilkesi kaybolur.

Gerçek oyunlar ile oyunu bağımsızlık değil bağlılıkla oynarsın. Oyun sonuçları doğrudan gerçekliği etkiler. Oyunlar eğlence ve eğlencelidir. Oyuncular sadece duygularını oyun dünyasından gerçeğe götürebilirler. Arkadaşlarınızla oyunlar oynayan ilginç ve eğlenceli bir akşam geçiren kimse, bu mutlu hissi gerçeğe dönüştürür.

Gerçek dünya ile oyun dünyası arasındaki bu küçük sınırı geçerek, oyun sırasında biri rahatlanır ve gerçek dünyadan kurtulabilir ve daha sonra rahat ve mutlu olarak sonuçlanabilir.

Kısaca tekrar toplayalım:

Mmorpg Oyunlar, veya diğer format türlü oyunlar örneğin mmorg oyunlar ,mmo oyunlar ,mmorts oyunlar , mu tarz oyunlar bileşenlerden ve kurallardan oluşan ve belli ölçütlere sahip nesnelerdir: kurallar, bir hedef, daima değişen rotalar; Şans; Rekabet; Ortak tecrübe; Eşitlik; Özgürlük; aktivite; Oyunun dünyasına dalmak; Ve gerçeklik üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.