A tale in the desert

A tale in the desert

A tale in the desert

(Çölün Hikayesi)

A tale in the desert,(Çölün Hikayesi)

A tale in the desert  Nedir

Çöl’de Bir Masal Bir efsane (ATITD), Pittsburgh merkezli indie geliştirici  tarafından geliştirildi ve yayınlandı. ATITD benzersiz bir çok oyunculu diger mmo oyunlar gibi çevrimiçi rol yapma oyunudur.Yıl  2003 ‘te piyasaya çıkmış bir oyundur,a  tale in the desert (MMORPG). Oyunun hikayesi,kurgusu eski Mısır’da gerçekleşir ve geleneksel dövüşe benzemeksizin diğer MMORPG’lerden ayırt edilebilir.

Kuruluş yılı:05/27/06

A tale in the desert Kurgusu

Bu oyunun kurgusu, işçilik, ticaret ve genel ekonomik ve sosyal kalkınmaya odaklanmaktadır. En benzersiz belki de oyunun zorla kodlanacak  biroyun olması yasalar üzerinde oyuncuların A tale in the desert oy vermesini sağlayan oyunun politik sistemi çok belli öne çıkmıştır. ATITD istemcisi üç büyük bilgisayar platformunda (Windows, Linux ve Mac) kullanılabilir. Bir demo mevcuttur ve kullanıcının 24 saat boyunca ücretsiz oynamasına izin verir. İlk 24 saatten sonraki herhangi bir süre için aylık 13.95 ücret alınır. ATITD’in ilk sürümü 2003 yılında piyasaya çıktı ve bu Tale 1 olarak da biliniyordu herkesce. A Tale 6 olarak bilinen en yeni nesil 2011’in Sonbaharında canlı yayına girmiş bulundu.

Mmorgonline

 Mmorgonline A Tale in the Desert ile, Antik Mısır’da hikayesi  geçen bir MMORG  tarzı oyun formatıdır. 2003 senesinden beri eGenesis firması tarafından geliştirilmiş ,kurgulanmıştır. bu oyunda ilginç taraf ise herhangi bir savaş içeriği işlenmeiş olmasıdır.bu mmorgonline oyunlarında üst sıralarda olmasada yinede oyuncu sayısı vardır.Legends oyunlarda sıramalarda bulunmaktadır tarihi itibari ile.

Çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarında oyuncular tarafından oynamakta olan en yaygın şikayet ve usandırıcı  taraf  hepsinin çok benzer olması,birbirine benzemesidir. Ne olursa olsun derin uzay ya da yüksek fantezi türü, temel oyun sabit kalmıştır, tesviye koşu bandı olarak bilinen haline sıkışmış olma eğilimi vardır, ancak sayıları daha da büyür yükselir. Çok miktarda oyun, formülde ince değişiklikler bulmaya çalışıldı, ancak Çölde Bir Masalı’na kadar bir bu tarz değil hiçbir oyun tamamen ortadan kaldırılmadı. Ve eGenesis’in bu garip oyunu ile ilgili hatalar bulunmakla yerince birlikte yerleşmiş biçimde, özgünlük eksikliği kesinlikle onlardan biri değildir.

A tale in the desert
A tale in the desert

Çöl’ün Masalı, aslında mısırlıların çoğunun birçoğunun hatta çöl yaşamı oldugu için ve ,ondan önce gelebilecek herhangi bir çevrimiçi RPG’den farklı türdedir. İşbirliği üzerine yapılan vurgu, NetDevil’in Jumpgate’ini andıran belli belirsiz bir ses gibi gelebilir çığır yaratablir, ancak gerçek şu ki, çok farklı: Çölde Bir Masal’da oyunun odak noktası iş birliğinden ibarettir. Giriş yaptığınız andan itibaren bunu doğru bulacaksınız göreceksiniz. Oyun, halatları  oyun yardım kılavuzları her zaman size gösterecek bir danışman bulmanızı önerir. Bu tavsiyeyi izlemek sadece iyi bir fikir değildir ,bu gereklidir seçim yapılması lazımdır.

Oyun ürkütücüdür  korkutucu demeyelim gerilim gibi ürküyorsun, çünkü yalnızca bir karakter yaratmaz  burada ve savaşmaya başlarsınız kıyasıya. Oyunda dövüş bulamazsınız, ve karakteriniz ya da oyunda bir karakter için ne geçerse, tamamen sizin kontroluünüzde yaratılmıştır. İyi bir oyuncu basitçe başlayacaktır. Çöl’de Bir Masal, eski Mısır’da belirlenmiştir kurulmuştur.

 Çok eski Mısır tarihinde bulunabilecek bir  toplum mevcut oyuncular tarafından yaratılan bir topluluktur.Oyunculardan oluşan bu topluluk  danışmanınız size materyalleri nasıl toplayacağınızı ve size öğrenme ve inşaat temellerini gösterecektir uygulayarak öğretecektir. Bunlar oyunun ana hedefleridir  yani.

Akademilerden ve üniversitelerden öğrenirsiniz bunu  ve yapıları ve araçlar  gibi şeyleri yapmak için öğrendiklerinizi kullanırsınız aslınnda çok güzel vakit geçireceksiniz. Karakteriniz yeni beceriler öğrenirken ilerleyebilirsiniz burada. Fakat ilerleme esnasında , geleneksel rol yapma oyunlarında olduğu gibi çok farklı ve değişik statürlere odaklanmıştır. Oyunda yedi temel disiplin vardır. Her disiplinin, ilerlemek için vermeniz gereken çeşitli deneyler ,testleri vardır.

  • Mesela, vücut disiplinindeki başlatma testleri, belirli bir zaman diliminde dünyanın alanlarını keşfetmenizi gerektirirve gösterir,
  • Mimarlık disiplinindeki testlerde, bir ev inşa etmenizi gerektirir adı üstünde zaten buradan mimar kelimesinden bile bunu tahmin edersiniz
  • .  Yine sanata örnek verelim sanat disiplinindeki testler, bir heykel inşa etmenizi ve başkaları tarafından cazip görmeye karar vermenizi gerektirir.
  • Liderlik testlerinden biri, yedi diğer oyuncuyu başarıyla yönlendirmenizi ve başkalarına yardımcı olmanın ne kadar güç vereceeğini, ne kadar önemli olduğunu göstermenizi gerektirir. Her disiplinin yedi testi var, ancak çoğu henüz mevcut değil, kurulmuş değil.
A tale in the desert
A tale in the desert

 

Çöl’teki Bir Masal kesinlikle herkese hitap etmez. Bu uzun vadeli hedefler ve kısa vadeli ödüller daha iyi silah ve zırh için değil,  oyunda daha çok araç ve bitkiler mevcuttur. Oyun kalitesi Çok iyi görünmüyor ve basit grafikler, heyecan verici manzara arzusu ile oyuncuları kapatabilir. Üstelik, karakterinizin yürüdüğü ayak sesleri haricinde, nereye bakarsanız bakın ,konuşacak hiçbir ses bile yok. Ancak bu çok iddialı ve kendine özgü unsurlarının tadını çıkarabilen, estetik kusurlarını aşanların kendilerini keten hasat etmek ve kömür yapmaktan bağımlı bulacakları için çok ilginç görevler sunuyor. Tasarımcılar, Çöldeki Bir Masalı’nın bir toplum yaratmaya yönelik olduğunu ve deneyin hareket halindeyken izlenmesinin, katılmak kadar eğlenceli olduğunu belirttiler.

Bilim kurgu Legends Mmorpg