Sony Computer Entertainment Oyun Şirketi

Sony Computer Entertainment, video oyunu endüstrisinde çalışan, Sony’ye bağlı olan oyun şirketidir.Sony 16 Kasım 1993’te, PlayStation oyun konsollarını üretmek amacıyla Japonya’nın başkenti Tokyo‘da kurulmuştur.

Plysatiton konsol üretiminni ve bu ürünlerin yazılım ve donanımsal ürünlerin gelişimi gibi görevleri üstlenmektedir. Şirket, ayrıca video oyunu geliştiricisi ve dağıtıcısı olup, Avrupa, Kuzey Amerika, Okyanusya pazarlarında birçok alt kuruluşlar kurmuştur.

Japonya’da önemli yere sahip olan şirket burada  en büyük 292. şirket sıralamasında yerini alır. Ayrıca Japonya’daki en büyük 4. oyun şirketi arasında yerini korumaktadır.

Sony Computer Entertainment Nasıl Gelişti ?

Sony şirketi 1 Temmuz 2002’ye kadar şirketin başında  Shigeo Maruyama bulunmaktaydı.Bu tarihten sonra Shigeo yerine Tamotsu Iba geçti. Jack Tretton ve Phil Harrison ise ikinci başkanlık statüsüne getirildi.

Şirketin kurulmasıyla yazılım üretimi ve geliştirilmesini amaçlayan kurucular istediğine ulaşmıştır.Çok büyük şekilde satışlara ulaşan şirket kurucularını aşırı derecede sevindirdi.

2016 yılına ulaşıldığında Sony Computer Entertainment, adını Sony Interactive Entertainment olarak değiştirdi.

Şirketin devamında ve geliştirmesinde  SIE Worldwide Studios adlı stüdyo kullanılmıştır.

Sony Computer’in Barındırdğı oyun ve oyun serileri

Sony computer birçok oyun ve serilerini barındırmaktadır.Aşağıdaki resimde Sony’nin barındırdığı oyunları görebilirsiniz.

Sony computer Entertainment şirketi
Sony computer Entertainment

Sony Geliri :  Akıl almaz bir gelire sahip olarak açıklandı .2008 verilerine göre oyun piyasası geliri 10,746 milyar $ ‘dır.

Sony Computer Entertainment Oyun Şirketi” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.