Dövüş Sanatları

Her ne kadar dövüş oyunlarına,dövüş sporlarına başlamasak bu oyun üzerine geçmeden önce biraz dövüş oyunları nedir bunun hakkında bilinen,bilinmeyen gerçekleri anlatalım.

Dövüş sanatları her ne kadar bilindiği gibi karşı tarafı ezmek anlamı taşısada bu böyle olmayıp kendini koruma sanatı gerçek anlamını taşımakta değişik kurallarla beslenerek sisteme alınmış koruma,dayanma gelenekleri ile savaşma sporunun ortak ismi verilmiştir.

Eski sporlara bakarak şimdiki çağda bu sporlar fitness,koruma sanatı,zihin geliştirme,karakter gücü besleme ,kendine özgüven ve karşıdaki ile mücadele amacı gütmektedir.Bazıları ise özel silahlar gerektirmekte bazıları ise özel ekipman gerektirmektedir.

Şimdiki zamanda dövüş sanatları değişik kurallarla stil edinmiş Wing chun,Aikido,Judo,Tekvando,Karate,wushu ve daha birçok eski sistemlerin yanında yeni sistemler ile Kick boks,Krav maga gibi değişik tarzdaki sanatlarla oluşmuş modern kendini savunma amaçlı çalışılmıştır.

  Şaolin rahipleri savaş sanatları

Adithada
Adithada

Adithada:

Bu savaş sanatında antik güney hindistan yer alır,burada çıplak elleri ile meydan okur,ayak,diz,dirsek ve başlarını kullanırlar.

Aikido
Aikido

AİKİDO:

Aikido kurucusu Morihei Ueshiba’nın çıkardığı bu müthiş dövüş sanatında uyum,enerji ahenklerle buluşmuş 1920 yıllarında kurulmuş diğer savaş sanatlarından farkı ise savunma sanatı olmasıdır.

Aikijujutsu
Aikijujutsu Bir görüntü

Aikijujutsu: Dövüş sanatının aikisinin tam adı Daitoryu Aikijujutsu olmakla birlikte iç enerjinin dışa yansıması ile uygulanan jujutsu terimi ile anılan 11. yüzyılda tasarlanmıştır.Kurucusu ise Sokaku Takeda dai sensei’dir.

 

Hung Gar
Hung Gar
 Hung Gar Dövüş Sanatı : Bir duruş,bir vuruş kadar önemli bir konudur,İşte bu konuyu en iyi anlatan dövüş sanatı Hung gar Güney çin dövüş sanatı ve shaolin stilleri  ile Wong Fei Hung Yani hung ga sporunun efendisi kurusucudur.Bu sanat çinde 17.yy kadar seyredilmiştir.
Melez savaş sanatları  : Bu spor karma dövüş sanatları içeren alanlarla bir araya gelmiş örneklerini verecek
olursak;
Melez savaş sanatları
Melez spor sanatı
  • Kick Boks
  • Kyuk Too Ki
  • Kun Gek Do
  • Sip Kwon Do
  • Pars taktik savunma
  • Krav Maga-  gibi bazı spor sanatları ile kısaltabiliriz.

 

jeet-kune-do-
jeet-kune-do-

 

Jeet Kune Do:Herkesin bildigi bir usta olan Bruce Lee tarafından tasarlanarak geliştirilmiş,Wİng chun temeline benzer nitelikte olan 1967  yılında Jeet Kune Do adı bruce Lee tarafından anılmış anlamı ise vücudu koruma sanatı olarak bu felsefe belirtilmiştir.

Hapkido Daitoryu Aikijujutsu Dövüş Sanatı:Bu dövüş sanatını Bulan isim Sokaku Takeda soke ve Young sool choi tarafından geliştirilmiş yani savunmanın doğru bir şekilde yapıldığı yer anlamını taşıyan kore savunma sanatıdır.Daitoryu Aikijujutsu ise eskilerden beridir bin yıllık geçmişiyle ilk olarak sanata daito kalesinde öğretilmeye başlanmış ve dünya geneli sıralamasında ismini duyurmuş Jodo,aikido,hakka rryu gibi  savaşma sanatlarına kaynak olmuş Japon samuray sanatıdır.
Hapkido Daitoryu Aikijujutsu Görüntü
Hapkido Daitoryu Aikijujutsu ∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼
Kalarippayat
Kalarippayat

Kalarippayat

Kalarippayat hindistanın kutsal olarak bildiği metinlerinden olan Yacurveda ile alakalı olan Upavedalardan biride savaş sanatları bilimi taşıyan Dhanurvedadır..Dhanav Vidya bütün silahların sembolü olan yay ve ok ile bilinir.Hintlerde silahsız dövüş sanatı olarak bilinen ve kabul edinen Vacramuştidir.Kalarippayat ise Hindistanın savaş sanatı ve ayurveda sistemi ile benzer niteliktedir.

ESKRİMA

Eskrima
Eskrima

Eskrima dövüş sanatının diğer adı Kali arnis adı ile biliniyor.Bu dövüş sanatında genel olarak bıçak ve sopa kullanılıyor.Filipin kökenli bir muhteşem dövüş sanatıdır.

 

 

 

 

Capoeira
Capoeira

Capoeira

Capoeira brezilyada yaşayan afrika  uyruklu bir köle grubunun kendilerini saldırılara karşı savunma amaçlı geliştirdiği bir spor dalı bugün brazilya olmak üzere 48 dünya ülkelerinde resmileşmiştir.Estetik bir görünüme sahip savunma sanatıdır.

GUİLD WARS OYNA-KAYIT OL

Guild wars online tyria dünyası, krallık inançlarından bir bölgeye dağılmış bulunan küçük kültlere kadar çeşitli felsefe ve dinleri uygulayan birçok

0 comments

Grand Fantasia -Online Mmorpg

Grand Fantasia oyunu mmorg online.com üzerinde ve bu oyun X-Legend Entertainment tarafından geliştirilen ve Aeria Games tarafından yayınlanan MMORPG‘yi oynama

0 comments

Dawn of Fantasy Kingdom Wars-MMORPG Online

Dawn of Fantasy mmorpg online oyunlar arasında Şafak Vakti ortaçağ yüksek fantezi ortamında set ve kitlesel multiplayer online gerçek zamanlı

0 comments

DARK SPACE – MMORPGONLİNE OYUN

DarkSpace, mmorg oyunu takım odaklı bir oyunda strateji ile gemi uzay savaşına taktik gemiyi birleştiren Massive Multiplayer Online (mmo) Oyununu

0 comments
Arcfall

Arcfall Mmorg Online -Mmo Oyun

Arcfall nedir,  Arcfall online,Arcfall,Arcfall game,Arcfall games,Arcfall oyna,Arcfall oyunu nedir,Arcfall mmorpg  bu oyunu incelemeye başlamadan önce oyun resmine bir göz atalım .  Arcfall

0 comments