Atıcılık Oyunları

ATICILIK-NİŞANCILIK

Atıcılık veya nişancılık ikiside aynı anlama gelmiş gibi görünse de biraz farkları vardır.Bunlar örneğin atıcılık bir cirit atımı olarak düşünüülse nişancılık bir silah ile alınan (shooting)anlamını taşıyor olabilmektedir.Bir kurşunu veya bir ciriti belirlenen bir hedefe atmak,sıkmayı amaç edinen beceri yarışmasıdır. Çeşitli silahlar ile yapılan bu oyunun temel amacı hedefi vurmaktır.Silahlar bir ok bir yay olabildiği gibi silahta olabilir.Bu oyunlarda iyi bir oyuncu olmanın en temel nedeni gözlerin keskin elin titrek olmaması önemli bir konudur.

Bazı ülkelerde atıcılık,nişancılık gerçekten gelenek o yöreye ait bir töre gibi korunmakta buna örnek bşr  ülke verecek oldugumuzda İsviçre’de bazı kırsal alanlarda okçular resmi bayramlarda kendilerini kanıtlamak için mekanlara çıkarlar.Kuzey ülkelerde ise herkesin bildiği zıpkın atışları  o yörede herkes tarafından dört gözle izlenmekte,sevilmektedir. Bir diğeri oyun ise oyundan ziyade spora benzemektedir bazı ülkelerde.bir silah veya tüfekle yapılan inanılmaz etkileyici atıcılık sporu hedefe atış şeklinde yapılır,izlenirKarabinaadındasilahlarvardır.

İç içe gelişmiş birden on ikiye kadar numara verilen tahtalara nişan alınır atışlar yapılır.Havalı bir karabina için m ,küçük kalibreli karabina için metre,küçükleri için ise metre serbest tabanclara için ise yine 50 metre mesafeler söz konusudur. Tabi yine av silahlarıda atışcılıkta yer alan bir diğer tabanca türü olmakla beraber iki çeşittir.Baltrap ve skeesi.